Žaibas ir viršįtampiai. Kodėl saulės elektrinei reikalinga viršįtampio apsauga?

Saulės elektrinės, kaip ir visi elektroniniai prietaisai, yra jautrios viršįtampiams, kurie gali pakenkti komponentams ar nulemti sistemos neveikimą. Apsaugos nuo viršįtampių gali išlaikyti sklandų veikimą bei užtikrinti finansinę grąžą.

Elektros energijos viršįtampis, dar vadinamas įtampos šuoliu, paprastai yra trumpas įtampos padidėjimas, kuris gerokai viršija normalų lygį. Pavyzdžiui, standartinė įtampa namų tinkle yra 230V. Įtampą galime įsivaizduoti kaip elektrinį slėgį. Tai lyg vandens slėgis sodo žarnoje, jei slėgis per didelis, žarna gali plyšti. Per didelė įtampa gali sugadinti elektros instaliaciją ar prijungtą įrenginį. Šie viršįtampiai gali kilti iš natūralių šaltinių, tokių kaip žaibas, taip pat iš tinkle esančios vidinės ar išorinės įrangos.

Apsaugos nuo viršįtampių sistema apsaugo nuo elektronikos pažeidimų, nukreipdama papildomą elektros energiją iš elektros linijos į žemę.

Saulės energijai reikalinga apsauga nuo viršįtampių.

Saulės elektrinėse taip pat yra elektronikos komponentų, kurie gali nukentėti nuo viršįtampių. Saulės moduliai kaip ir bet kuris kitas objektas gali pritraukti žaibą kuris atvirose vietose iškeliamas aukščiau. Lietuva pagal žaibo išlydžių intensyvumą patenka į vidutinio intensyvumo zoną, tad prieš įsirengiant saulės elektrinę vertėtų įsivertinti žaibo pavojų, ko dažnai nedaro energetikos rangovai.

Kas gali atsitikti po žaibo poveikio elektrinei? Žaibo išlydžiui smogiant tiesiogiai į saulės modulius gali likti nudegimo skylutės ar net įvykti sprogimas, ko pasekoje būtų sunaikinta visa sistema. Tačiau viršįtampių poveikis ne visada būna toks akivaizdus. Teigiama, kad antrinis šių įvykių poveikis gali pakenkti ne tik pagrindiniams komponentams, tokiems kaip moduliai ar keitiklis, bet ir stebėjimo sistemoms. Antrinis poveikis dažnai pripažįstamas ne kaip gedimas, o kaip gamybinis brokas.

Apsaugos nuo viršįtampių įtaisų montavimas

Kadangi visa elektros įranga yra jautri viršįtampiams, visiems elektrinių komponentams yra tam skirti viršįtampių ribotuvai. Šiuose įtaisuose yra sudėtinga įranga, siekiant įžeminti viršįtampius. Todėl įrengiant viršįtampių ribotuvus yra svarbu užtikrinti tvarkingą įžeminimo sistemą. Viršįtampių ribotuvai yra įrengiami tarp viršįtampio susidarymo lokacijos ir saugomo įrenginio, todėl, norint apsaugoti keitiklį, apsaugos montuojamos ne tik kintamos srovės (AC) pusėje, bet ir nuolatinės srovės (DC) pusėje, t.y. tarp keitiklio ir saulės modulių, ir turi būti dislokuoti žemės atžvilgiu tiek teigiamas nuolatinės srovės polis, tiek neigiamas. Dislokuoti reikia ir stebėjimo sistemų grandines.

 

 

Nedidelėse saulės elektrinėse viršįtampių ribotuvai įrengiami visų pirma patogioje vietoje, pavyzdžiui šalia keitiklio. Tuo tarpu didelėse elektrinėse, kur nuolatinės srovės laidininkai yra ilgi, nuolatinės srovės grandinių apsaugas rekomenduojama įrengti keliose vietose, t.y. ir prie keitiklio, ir prie saulės modulių.

Bet kokio dydžio sistemoje viršįtampių apsaugas turėtų instaliuoti atestuotas rangovas pagal gamintojo rekomendacijas bei elektros įrenginių įrengimo taisykles, kad būtų maksimaliai padidintas saugumas bei efektyvumas.

Išlaidos

Apsaugos nuo viršįtampių technologija nėra nauja, tačiau saulės elektrinių sferoje panaudojimas dar nenusistovėjęs. Priežastis – kaina.

Suprantama, jog svarstant saulės elektrinės įrengimą, svarbų vaidmenį vaidina pradinis kapitalas. Tačiau pradinio kapitalo taupymas gali tebūti išlaidų perkėlimas į techninės priežiūros sąskaitą. Viršįtampių apsaugos įranga nėra privaloma, todėl tai yra pirkėjo pasirinkimas. Paprastai papildoma įranga ar paslaugos rekomenduojamos ypač atsargiems klientams arba tiems, kurie nori būti įsitikinę, jog padarė viską ką galėjo.

Verta nepamiršti, jog saulės elektrinės tarnavimo laikas yra 25 ar daugiau metų.

Saulės elektrinėms skirtų viršįtampių galite ieškoti: https://shop.energija24.lt/saules-elektriniu-iranga/saules-dc-elektrines-virsitampiu-apsauga/