Atsinaujinančios energijos plėtra

Europos komisija patvirtina atsinaujinančios energijos paramą Lietuvai, kuri verta 1,24 mlrd. Eur., norėdama paskantinti atsinaujinančios energijos plėtrą 2020 metams.

Europos komisija neseniai patvirtino priemonę, kuri skirta remti elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių energijos šaltinių – pramoniams vartotojams Lietuvoje. Tai vienas didžiausių žingsnių, Baltijos šalių regione ir Lietuva tampa to regiono lydere įgyvendinant Europos Sąjungos 2020 ir 2030 m. energetikos direktyvas.

 

2018 metais buvo paminėta, kad Lietuva yra viena iš 11 Europos Sąjungos valstybių, įskaitant Švediją ir Suomija, kuri jau gamina net 20% elektros energijos iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

Europos komisijos (EK) parama Lietuvai, kuri verta 1,24 mlrd. Eur. įsigaliojo 2019 metų sausio 1 dieną ir bus vykdoma iki 2029 metų. Komisija teigia, kad finansiškai rems atsinaujinančios energijos gamintojus visoje Lietuvoje.

 

EK sprendimas išduoti šį paramos paketą yra naujausias su atsinaujinančiais energijos šaltiniais susijęs žingsnis Lietuvos atžvilgiu, iki 2020 metų. 2018 metų liepą „Sun Investment Group“ ir Lietuvos Energija paskelbė, kad jie ketina įrengti didžiausią pramoninę saulės elektrinę ant stogo Baltijos šalyse.

Elektrinė siekia 1,389 kW galios ir yra įrengta ant RETAL gamyklos stogo Lentvaryje, esančiame maždaug už 10 kilometrų nuo sostinės Vilniaus. 2018 metų gruodžio mėnesį projektas buvo sėkmingai užbaigtas ir buvo oficialiai pristatytas šių metų vasario mėnesį.

Sprendimą siekti atsinaujinančios ateities gamykla RETAL priėmė kaip įsipareigojimą tapti viena iš pirmųjų tarptautinių kompanijų Baltijos Šalyse, kuri naudoja saulės energiją kaip vieną iš įvairių atsinaujinančios energijos šaltinių.

 

 

Atsinaujinančios energijos prognozės

Tarptautiniai atsinaujinančios energijos plėtros pramonės ekpertai prognozuoja, kad per artimiausius du dešimtmečius, tradiciniai energijos ištekliai, tokie kaip: dujos, anglis ir nafta bus 100% pakeisti į atsinaujinančios energijos išteklius.

Atsižvelgdami į šias išvadas Lietuvos energetikos ekspertai mano, kad nuolat tenkinant Europos Sajungos energetikos direktyvas, skatinant elektros energijos gamybą, kai įmonės siekia 100% naudoti elektros energiją iš atsinaujinančių energijos šaltinių, Lietuva gali rodyti pavyzdį kaimyninėms šalims – Latvijai ir Estijai. Sumažindami visą Baltijos regiono energijos poreikį galima siekti savo energetinės nepriklausomybės.

Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sajungos valstybių narių, kurios jau pasiekė savo atsinaujinančios energijos plėtros tikslus 2020 metams. Todėl tikimasi, kad tai, ką ji parodė, ir vėlesnė parama iš ES institucijų, išplis ir į kitas Baltijos šalis – Latviją ir Estiją, kadangi visos trys Baltijos šalys siekia sukurti tvarią atsinaujinančios energetikos politiką šiame regione.