Tinkamiausias elektros tiekėjas Lietuvoje
TEREIKIA PASIRINKTI, TAČIAU SVARBU ŽINOTI
Visų pirma, reikalinga įsivertinti, ar šiuo metu jums būtina kažką rinktis. Jei elektros energijos suvartojimas mažesnis kaip 5000 kWh per metus (arba maždaug 416 kWh per mėnesį) – tuomet šiais metais jums nėra jokio spaudimo kažką nuspręsti. Tačiau jeigu elektros energijos poreikis didesnis – tuomet PAGEIDAUTINA, kad sprendimą dėl elektros tiekėjo priimtumėte iki šių metų gruodžio 10 dienos. Kitu atveju jūsų elektros energijos sąskaitos automatiškai išaugs, kadangi jums bus taikomas padidintas „ESO garantinis tiekimas“.
Tačiau nepriklausomai nuo elektros energijos poreikio, jūs galite ir dabar sudaryti sutartį su bet kuriuo elektros energijos tiekėju. Šiuo metu apie elektros energijos tiekimą privatiems klientams skelbiasi 5 įmonės: „Ignitis“, „Elektrum Lietuva“ (Latvijos elektros tiekėjų atstovai), „Enefit“ (Estijos elektros tiekėjų atstovai), „Inregnum“ ir „Perlas energija“.
KAINA: ar jos ženkliai skirsis?
Ne – elektros energijos kaina nėra lanksti ir visi tiekėjai turi labai ribotas galimybes keisti kainas. Taip pat svarbu žinoti, kad daugiau nei pusę viso tarifo sudarys visiems vienoda, ESO elektros energijos skirstymo kaina. Be to, visi elektros tiekėjai yra priklausomi nuo biržose esamų kainų lygio, ko pasekoje kainų skirtumai negali būti labai dideli.
Atlikti kelių pavyzdžių skaičiavimai, kaip konkrečiai skirtųsi jūsų galutinės elektros energijos sąskaitos, kuomet rinktumėtės vieną ar kitą tiekėją („Inregnum“ kol kas viešai nepateikia savo tarifų, tačiau greičiausiai jie patektų tą patį diapazoną). Skaičiavimai buvo atlikti laikantis prielaidos, kad bus mokama pagal dviejų laiko zonų tarifus (dieninio ir naktinio). Apibendrinus, tarp 3 didžiųjų elektros tiekėjų („Ignitis“, „Elektrum Lietuva“, „Enefit“) galutinės kainos skirtumai būtų tik 2-3 eurai, jei jūsų suvartojimas būtų apie 300 kWh per mėnesį, arba 3-4 eurai, jei jūsų suvartojimas būtų apie 500 kWh per mėnesį. Sąskaitoms mažėjant, skirtumai taip pat mažėtų. „Perlas energija“ tarifai išsiskiria kiek labiau, tačiau jie kol kas siūlo gana primityvias paslaugas (žr. žemiau).
Jei kaina nėra esminis tiekėjų siūlomas skirtumas, kas tuomet gali lemti pasirinkimą? 3 didieji elektros tiekėjai (o taip pat, kaip skelbiama, ir „Inregnum“) pateikia papildomus pasirinkimus: pvz., siūlyti tiekti tik „žaliąją“ elektrą (t.y. pagamintą iš atsinaujinančių energijos šaltinių). Vieni tai siūlo be papildomo mokesčio, kiti (pvz., „Ignitis“) už tai prideda prie sąskaitos po 1 eur. Taip pat beveik visi tiekėjai pasiūlys planą, kuris bus priklausomas nuo einamųjų kainų elektros biržoje. Jeigu biržoje kainos kristų, tuomet taip, hipotetiškai jūs galėtumėte sutaupyti bet ir mokėtumėte brangiau, kuomet jos išaugtų. Tačiau tokie planai pateikiami su „rizikos mokesčiu“ (pvz., „Enefit“ tai siūlo už papildomus 2,99 eur.). Todėl galiausiai tie svyravimai vargu ar bus tokie, kuriuos jūs reikšmingai pajustumėt.
Standartinės aptarnavimo sąlygos
Dauguma elektros energijos tiekėjų siūlo standartines aptarnavimo sąlygas – elektros sąnaudų ataskaitas, elektronines savitarnos svetaines ir t.t. Tik „Perlas energija“ atrodo, kol kas orientuoti į tuos klientus, kurie iki šiol komunalinių mokesčių sąskaitas apmoka „gyvai“, „Perlas“ terminaluose – tik ateityje žada elektronines savitarnos svetaines, o kol kas „nemokamai suteiktų elektros mokėjimo knygelę“. Taip pat „Perlas energija“ – jokių pasirinkimų tarp „tradicinės“, „žaliosios“, ar „biržos“ elektros. Tad jei jūs pageidaujate kokių nors išmanesnių paslaugų – „Perlas energija“ greičiausiai ne jums. P.S atnaujinta info 2021-09-10 perlas atnaujino savo paslaugas ir duoda rinktis jau ir žalią energiją ir kintamą. https://perlasenergija.lt/
Apibendrinimas: kainų skirtumai nėra dideli, paslaugų paketai pas visus tiekėjus panašūs, tad nuspręsti, koks tiekėjas jums reikalingas, gali tekti pagal labai individualius motyvus: galbūt jūs pageidaujate tiesiog pakeisti dabartinį tiekėją, o galbūt jums papildomas sąskaitų apmokėjimas dar vienoje elektroninėje svetainėje ir laiko sąnaudos nevertos to sutaupyto 1 euro? Visgi kol kas elektros energijos tiekėjai dar neišsigrynino savo rinkodaros ir tikėtina, kad tik po pirmojo etapo (kada konkurencija dėl klientų išaugs), atsiras ryškesni skirtumai tarp elektros tiekėjų (o ir jų skaičius gali išaugti).
Kaip rasti elektros tiekėją?
- Reikalinga įvertinti, ar šiuo metu jums būtina kažką rinktis. Jei sunaudojate mažiau nei 5000 kWh per metus (arba maždaug 416 kWh per mėnesį) – jums jokio spaudimo kažką nuspręsti šiais metais nėra. Tačiau jei suvartojate daugiau – PAGEIDAUTINA, kad apsispręstumėte dėl elektros tiekėjo iki gruodžio 10 d. Kitaip jūsų elektros energijos sąskaitos automatiškai išaugs, nes jums bus taikomas padidintas tarifas pagal planą „ESO garantinis tiekimas“.
- Nepriklausomai nuo suvartojimo, jūs jau galite ir dabar sudaryti sutartį su bet kuriuo elektros tiekėju. Šiuo metu apie elektros tiekimą privatiems klientams skelbia 5 įmonės: „Ignitis“, „Elektrum Lietuva“ (Latvijos elektros tiekėjų atstovai), „Enefit“ (Estijos elektros tiekėjų atstovai), „Inregnum“ ir „Perlas energija“.
- Žemiau matote tipinį galutinių sąskaitų palyginimą, jei naudojate tik VIENOS LAIKO ZONOS skaitiklius ir tarifus.
- Dėmesio! Paskaičiavimuose neįtrauktos galimos nuolaidos, kurias kiekvienu atveju atskirai gali siūlyti tiekėjai. Pvz., „Ignitis” tarifai gali būti gerokai mažesni, (iš esmės atitinkantys „Perlas energija” tarifus) jei pasirinksite fiksuotos kainos 24 mėn. planą ir sudarysite nekeičiamą sutartį 2 metams. „Enefit” siūlo nuolaidas, tarifui, galiosiančiam iki šių metu pabaigos (t.y. 3 mėn.).
- Ar bus galima vėliau keisti tiekėją? Taip, galėsite. Tačiau jūsų sutarties nutraukimą gali riboti prisiimti specifiniai įsipareigojimai (pvz., sudaryta terminuota sutartis) ir gali tekti grąžinti nuolaidas, jei jos buvo taikomos būtent dėl specifinės sutarties. Kitais atvejais, kuomet sutartys yra neterminuotos, jas galima nutraukti informavus elektros tiekėja bent prieš 3 savaites (taip pat gali galioti kitos sąlygos, numatytos konkrečioje sutartyje).